Dažniausios traktorių avarijų priežastys ir kaip jų išvengti?

Kiekvienais metais dėl traktoriaus gedimų, avarijų, netinkamo eksploatavimo ar traktoriaus vairuotojo neapdairumo, įvyksta eismo įvykiai, lemiantys turtinės žalos nuostolius ar sveikatos sutrikdymus. Traktorių gamintojai nuolat tobulina konstrukcijas, kad jie taptų saugesni. Tačiau tik patys traktorių vairuojantys asmenys, geriausiai žino savo įrangą, jos galimus gedimus ir pavojus.

Šiomis dienomis traktoriai yra labiau nei bet kuri kita įranga, paplitę ūkiuose visame pasaulyje. Traktoriai dažniausiai naudojami montuojamiems ir pusiau montuojamiems padargams vežti, įvairiai įrangai ir medžiagoms gabenti, žemės dirbimo įrangai vilkti. Didelis tokios technikos poreikis ir intensyvi eksploatacija sukelia įvairias avarijas, kurių priežastys yra įvairios.

Kokios yra dažniausios avarijų priežastys ir kaip jų išvengti?

Vienis dažniausiai pasitaikančių traktorių avarijų siejamos su apvirtimais. Apvirtimai dažniausiai įvyksta dėl to, kad traktorius važiuoja per greitai esant blogoms sąlygoms. Pavyzdžiui esant ryškiems paviršiniams pavojams, tokiems kaip kelmai, kelio nelygumai, pavojingi grioviai, statūs šlaitai. Apvirstama arba nuslystama į griovį tais atvejais, kai technika naudojama neapdairiai, arba kai ji yra pasenusi ir netinkama eksploatuoti. Neretai pasitaiko ir susidūrimų su kitomis motorinėmis transporto priemonėmis ar pakelės objektais. Siekiant sumažinti tokių nelaimių riziką, svarbu:

• Vairuotojas turi būti fiziškai ir psichiškai tinkamas darbui atlikti. Yra gausu žmogiškųjų veiksnių dėl kurių įvyksta avarijos – nepakankamos žinios, patirties stoka, stresas, skubėjimas, apsvaigimas, per didelis karštis, poilsio stoka, prasta sveikatos būklė.
• Vairuotojas turi būti tinkamai apmokytas. Asmuo, nežinantis, kaip saugiai naudotis traktoriumi potencialiai pavojingose ​​situacijose, gali būti sužeistas bei sugadinti techniką. Reikėtų įsitikinti, kad visi asmenys, kuriems leidžiama ekploatuoti traktorių, yra tinkamai apmokyti.
• Susipažinimas su naudojimo instrukcija. Traktoriaus vairuotojas privalo laikytis procedūrų, nurodytų vartotojo instrukcijoje. Taip pat susipažinti su visomis valdymo ypatybėmis ir jų paskirtimi, žinoti galimus pavojus ir įspėjimus, kuriuos nurodo gamintojas.
• Naudoti įrangą pagal paskirtį ir neatlikinėti darbų, kuriuos neskirta atlikti su konkrečia įranga.

Kokie yra saugumo reikalavimai?

Prieš pradedant eksploatuoti traktorių, svarbu įsitikinti ar jis yra saugus. Patikrinti ar padangos tinkamai pripūstos ir ar nėra defektų, ar viskas matoma per langus ir veidrodėlius, nustatyti tinkamą sėdynės padėtį, patikrinti saugos diržus, stabdžius, vairo manevravimo būklę, taip pat patikrinti atšvaitus ir žibintus. Svarbu atkreipti dėmesį ar darbui atlikti skirtoje vietoje nėra pašalinių daiktų ar asmenų. Apart šių elementarių saugos reikalavimų, būtina patikrinti techninius daviklius:

• Patikrinti alyvą: nuimkite matuoklę, nuvalykite ją ir patikrinkite alyvos lygį. Jei reikia alyvos, nepamirškite prieš nuimdami užpildo dangtelį nuvalyti, kad į variklį nepatektų purvo.
• Patikrinti radiatorių: lėtai nuimkite raudoną dangtelį ir patikrinkite skysčio lygį.
• Patikrinti kuro lygį.
• Patikrinti gesintuvą. Jei eksploatuojant traktorių ar pildant degalus kiltų gaisras, svarbu įsitikinti, kad gesintuvas yra pilnas ir lengvai prieinamas.

Tinkamas traktoriaus eksploatavimas ir patikra yra darbo dalis. Visi saugumo rodikliai padės išvengti galimų avarijų, kitų asmenų sužalojimo bei sumažins galimą turtinę žalą.